Answer :
The total cost of chocolate sprinkles is $800
Place value charts
This is an implementation of the numeral system that shows the value of each digit in a number using their positions
From the complete question, we have the following parameters:
- Unit rate = $8.00
- Total pounds = 100
Total cost of chocolate sprinkles
So, the total cost of chocolate sprinkles is calculated using the following formula
[tex]Unit = \frac{Total}{Pounds}[/tex]
This gives
[tex]\$8.00= \frac{Total}{100}[/tex]
Multiply both sides of the equations by 100
[tex]Total = \$8.00 \times 100[/tex]
[tex]Total = \$800[/tex]
Hence, the total cost of chocolate sprinkles is $800
Read more about place value charts at:
https://brainly.com/question/12386995
